istanbul vize ana sayfa vize istemeyen ülkeler pasaport bilgileri seyahat sigortası istanbul vize telefon
istanbul vize
Destek
istanbul vize merkezi
istanbuldan vize İstanbul'dan vize, vize almak, vize başvuru, vizeye başvur, istanbul, İstanbul

Pasaport Bilgileri

Pasaportta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Pasaportun 2.sayfasındaki ''Hamilinin İmzası'' kısmı imzalı olmalıdır.
Pasaportun temdit süresi seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay olmalıdır.
Bazı Ülkelerin;( Fransa--Almanya--İngiltere--A:B:D vb) çocuklar içinde vize ücreti uygulaması bulunduğu ve pasaporta kayıtlı seyahat edecek her çocuk için ayrı bir sayfaya vize basılacağından dolayı,pasaportta kayıtlı olan çocuk sayısı kadar boş vize sayfası bulundurmaya özen gösteriniz. (Örneğin: Pasaporta kayıtlı 2 çocuk var ise ve bunların ikiside seyahat edecekler ise başvuru sırasında pasaportta 3 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların sadece ''vizeler'' yazan bölümüne vize basılmaktadır. '' Gümrük ve Döviz Kayıtları'' ile ''Açıklamalar'' yazan bölümlere vize basılmamaktadır.
Yırtılmış--sökülmüş ve vize sayfaları dolmuş olan pasaportlarınızı mutlaka yenileyiniz!
Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş veya iptal edilmiş olan eski pasaportlarınızı müracaat sırasında göstermenizin sizin için bir ''Referans''olacağını unutmayınız.

PASAPORT HARÇ BEDELLERİ: Her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen harçlar için 2009 yılı bedelleri aşağıdaki belirtilmiştir . Bu Pasaport harçları Maliye veznelerine yatırılmakta ve bu vezneler genelde saat 15:00 de kapanmaktadır. Birçok ilçede Vergi Daireleri veznesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü içinde veya çok yakınında bulunmaktadır. Altı (6) aydan fazla pasaport süresi olup ta, geçerli bir nedenle pasaportunu değiştirenlerden ek süre istemeyecekse sadece cüzdan bedeli alınır ve süresi yeni pasaporta aktarılır.

6 aya kadar olanlar (Bu süreye birçok ülke vize vermemektedir) : 114.60 TL.

1 yıl için olanlar : 163.80 TL.

2 yıl için olanlar : 276.40 TL.

3 yıl için olanlar : 395.30 TL.

3 yıldan 5 yıla kadar olanlar ( 5 YIL) : 560.30 TL.

Cüzdan bedeli : 135.00 TL

VİZE NEDİR ?

vize onayıVize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.

VİZE NEREDEN ALINIR ?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin
Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden /Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınır.

HANGİ BELGELER GEREKİR

vize belgeleriVize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun tütüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

1995'te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki ("iç sınır'" denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollavrupa birliği haritasıerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Schengen'e üye ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Yunanistan. Ayrıca, AB'ye üye olmayan İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Ancak, seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır. AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır

Copyright © 2009-2010 IstanbuldanVize.com- Istanbul Vize Merkezi